Ateities strategijos ir VVG jungtys – kol kas minčių lietus

VVGT valdyboje per išplėstinį posėdį, kuris vyko kovo 7 d., diskusijos buvo apie ateityje galimai neišvengiamus VVG susijungimus būsimoms kaimo strategijoms įgyvendinti. Žemės ūkio ministerija jau dėliojasi projektą kaip LEADER programa gyvuos po 2027 m. bei prašo pirmiausia patiems VVG tinklo nariams išdiskutuoti ir pasidalinti savo vizija, koks tai būtų procesas.Prieš valdybos posėdį daugelyje apskričių įvyko VVG vadovų ir strategijų administratorių diskusijos. Jų rezultatais dalijosi Panevėžio, Vilniaus, Marijampolės, Kauno, Alytaus, Utenos apskričių atstovai.

Apibendrintas nuomones VVGT pateiks Žemės ūkio ministerijai. Viena svarbiausių, kad skubėti su nuostatomis negalima – reikia skirti daugiau laiko diskusijoms, nes VVG vadovai turi atstovauti ne tik savo, bet ir teritorijos aktyvių žmonių nuomonei. Antra vertus, tikrasis LEADER – tai iniciatyva iš apačios, todėl gyventojams turi būti aiškiai suprantama jungimosi prasmė.

Labiausiai nuogąstaujama, ar susijungusi sistema garantuos, kad VVG aktyvūs žmonės vadovai, biurų darbuotojai neatitruktų nuo atokiausių teritorijos gyventojų. Taip pat aptarta, kaip skaitine reikšme galima būtų įsivaizduoti jungimąsi ir prieita prie bendresnės išvados, kad jokiu būdu tai neturėtų būti gyventojų skaičius (nes savivaldybės labai skirtingos), galbūt skaičiuoti galima būtų savivaldybių ar net seniūnijų lygmeniu.

Tikimasi, kad tai leistų bendrinti teritorines problemas ir neatitrūkti nuo žmonių. Pats jungimosi procesas turėtų būti ne prievartinis, bet aiškiai skatinamasis – numatant patrauklų finansavimą. Taip pat diskusijoje išsirutuliojo vizija, kad esančios vietos veiklos grupės neturėtų kurti dirbtinio naujo juridinio vieneto strategijos projektui įgyvendinti, bet pagal jungtines sutartis suformuotų bendrą valdymo organą, įsipareigojimus ir finansavimą.

Tinklo pirmininkė lanko tinklo narius: nuogąstavimas dėl ateities LEADER

VVG tinklo pirmininkė Helena Naglazienė pradėjo savo viešnages pas tinklo narius, kad geriau juos pažintų ir drauge aptartų tinklo veiklas bei vietos veiklos grupių aktualijas. Šiais metais pirmasis vizitas įvyko kovo 5 dieną Šiaulių krašte.

Šiaulių rajono VVG biure susirinko visų apskrities VVG atstovai. Aptarti pagrindiniai šių dienų VVG reikalai – Žemės ūkio ministerijos prašymas aptarti VVG jungimosi galimybes ir formas ateityje, naujų strategijų startai bei sumanių kaimų strategijų aktualijos.

Šiaulių rajono VVG, žmonės iš Radviliškio, Kelmės, Šiaulių, Joniškio, Raseinių, Pakruojo, Akmenės rajonų po diskusijų apibendrino, kad VVG jungimosi idėjos esmės dar negali giliai suvokti, reikėtų daugiau užuominų, daugiau laiko apmąstymams, kokią naudą susijungusios VVG duotų, ar jos neatitoltų nuo teritorijos gyventojų, nuo lūkesčių – ir ar toks jungimasis nepadarytų LEADERio eiline biurokratinę struktūra, kuri veikia ne iš apačios puoselėjamų vilčių, bet pagal reikalavimus iš viršaus.

Prie naujo laikotarpio starto linijos visos apskrities VVG stos nuo šių metų antrojo pusmečio, nes dar turi šio laikotarpio strategijų lėšų likučių ir organizuoja kvietimus. Taip pat grupių nariai pasakojo, kad aktyviai bendrauja su teritorijos pareiškėjais ir brandina Sumanių kaimų strategijų idėjas, tačiau sukonkretinti apčiuopiamų temų dar negali.

LEADER modeliai

PLKT-KK-23-2-04934-PR001 „LEADER modeliai“ pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos priemonės „Techninė pagalba“ veiklos sritį „Lietuvos kaimo tinklas“.

Projekto tikslas – sudaryti sąlygas naujų lyderystės modelių kūrimui ir integravimui, kurie padėtų kaimo plėtros proceso dalyviams efektyviau įsitraukti į kaimo plėtros programą per LEADER priemonę, atsižvelgiant į jų poreikius ir lūkesčius.

Projekto uždaviniai:

  1. Skatinti kaimo plėtros procesų dalyvius kurti inovatyvius sprendimus bei lyderystės modelius kaimo plėtrai bendradarbiavimui ir augimui, kūrybiškumui ir inovacijų diegimui siekiant sėkmingo vietos plėtros strategijos įgyvendinimo.
    Uždaviniui pasiekti vykdomos veiklos:
    * 3 vnt. seminarų-dirbtuvių „LEADER modelių dirbtuvės“ po 16 dalyvių, viso 48 dalyviai.
    * 2 dienų konferencija „LEADER: patirtys, iššūkiai ir perspektyvos“ – 100 dalyvių.
  2. Užtikrinti informacijos apie KPP galimybes sklaidą bei supažindinti visuomenę su LEADER metodu, Kaimo plėtros programa, vietos veiklos grupėmis ir geraisiais LEADER projektų pavyzdžiais tuo skatinant visuomenės susidomėjimą ir įsitraukimą į kaimo plėtrą.
    Uždaviniui pasiekti vykdomos veiklos:
    * Kuriamas reprezentatyvus, įtraukus ir inovatyvus audiovizualinis turinys (dokumentinio tipo filmas iki 20 min. trukmės) apie kaimo plėtros programą, priemones kaip „Techninė pagalba“, „Bendradarbiavimas“, „Ūkio ir verslo plėtra“ bei plačiąja prasme apie LEADER priemonę. Taip pat apie kaimiškąsias vietos veiklos grupes, vietos projektus, kurie įgyvendinami per KPP. Kadangi tokio pobūdžio audiovizualinio turinio dar nėra sukurta, tai toks turinys būtų itin aktualus ir naudingas kaip KPP bei LEADER metodo Lietuvoje pristatymas tiek Lietuvos tiek užsienio kaimo plėtros proceso dalyviams. Todėl, kaip ir minėta, video medžiaga bus pristatoma plačiajai visuomenei viešinant youtube bei Meta (Facebook) paskyrose, dalykinių išvykų užsienyje metu, konferencijų metu ir t.t. tai teigiamai paveiks kaimo plėtros politikos formavimą Lietuvoje, įkvėps NVO teikti paraiškas naujiems, inovatyviems projektams.
    * Inovatyvių kaimo vietovių projektų įgyvendintų per KPP priemones pristatymas mugėje.